مراحل کاشی کاری

کاشی کاری از سری کارهایی است که در زمان نازک کاری ساختمان انجام میشود.پیشتر نکاتی کلیدی در رابطه با کاشی کاری گفته ایم.اما مروز قصد داریم تا شما را با مراحل آن آشنا کنیم و ناتی در این رابطه به شما بگوییم. اگر میخواهید در مورد تفاوت های کاشی و سرامیک بیشتر بدانید میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

چنانچه صد داریم کاشی یا سرامیک منزل یا سختمان خود را انتخاب کنید نیز حتما 5 نکته مهم در انتخاب کاشی و سرامیک را به یاد داشته باشید.

درزمان اجرای کاشی و سرامیک ابتدا کف و سپس دیوار ها اجرا میشود. اما هر کدام مراحلی دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

مراحل نصب سرامیک کف:

مرحله زیرسازی

اطمینان از مقاوم بودن بستر کار

قبل از اقدام به نصب کاشی لازم است نسبت به مقاومت بستر کار اطمینان حاصل کنید. چرا که اگر بستر مورد نظر از مقاومت و استقامت بالایی برخوردار نباشد، در طولانی مدت باعث ایجاد صدا در زیر پا می شود و هم چنین می تواند باعث ایجاد شکستگی در کاشی ها شود.

اگر این کار به درستی انجام نشود، کاشی بر اثر فشار آسیب می بیند. ایجاد بستر مناسب تا اندازه ای به نوع کاشی کاری و محلی که قصد استفاده از کاشی در آن قسمت را دارید نیز بستگی دارد.

بررسی زیرسازی

استفاده از سیمان در زیرسازی

قبل از اقدام به نصب کاشی و به عنوان زیرسازی لازم است که از سیمان و یا متریال مشابه استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار از تخته سه لا استفاده نکنید. استفاده از لایه سیمانی از نفوذ آب جلوگیری کرده و به عبارتی خاصیت ضد آب دارد. هم چنین استفاده از سیمان باعث می شود احتمال ایجاد انحراف در فضای زیرسازی به حداقل برسد.

استفاده از سیمان در زیر سازی سرامیک

اطمینان از یکنواختی سطح

در این مرحله باید از یکنواخت بودن سطح سیمانی اطمینان حاصل نمایید. این کار باید در تمامی مراحل نصب کاشی انجام شود.

در قدم بعدی با استفاده از نوار فیبر محل اتصالات را بر روی ملات خشک مشخص نمایید و سپس به استفاده از لایه دیگری از ملات اقدام نمایید. زمانی که از ایجاد سطحی صاف اطمیان حاصل کردید، بستر کار حاضر برای نصب کاشی می باشد.

بررسی یکنواختی سطح

ایجاد خطوط راهنما

معمولا ساخت دیوارها همیشه کاملا صاف نبوده و شکل دقیق مربعی ندارند. از این رو ایجاد خطوط راهنما برای نصب صحیح کاشی ها نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به این منظور از گچ های مخصوص و نوارهای اندازه گیری برای ایجاد خطوط صاف در جهت نصب کاشی ها استفاده می شود.ایجاد خطوط راهنما برای جایگزاری سرامیک ها

در ابتدا نقطه میانی هر دیوار را پیدا کرده و نقطه ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر خطوط متصل صاف نبود، باید نسبت به پیداکردن تقارن مناسب اقدام نمایید. این کار به شما کمک می کند که کاشی ها را از نقطه صحیح نصب نمایید.

خط کشی خطوط راهنما

قراردادن کاشی ها بر روی سطح مورد نظر

زمانی که به یک الگوی مناسب از محلی که قصد نصب کاشی ها بر اساس آن را دارید، دست پیدا کردید، می توانید برای اطمینان از صحیح بودن آن، کاشی ها را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که نمایی کلی از کاشی ها پیدا کرده و اندازه مناسب کاشی را به دست آورید.جایگذاری کاشی و سرامیک

هم چنین انجام این کار به شما کمک کند که نقطه مناسب برای نصب کاشی را مشخص نمایید. در این صورت کاشی ها در گوشه نیز به خوبی قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که در بعضی مواقع، کاشی هایی که در گوشه قرار می گیرند نیاز به برش دارند.

حاضرسازی ملات

حاضرسازی ملات با توجه به دستورالعمل ملاتی که خریداری کردید، انجام می شود. به طور کلی ملات به شکل پودر می باشد و برای حاضرسازی آن باید با آب مخلوط شود. بافت ملات حاضرشده باید به شکل بافت کره بادام زمینی باشد.

توجه داشته باشید که آب را یک جا به پودر ملات اضافه نکنید. بهتر است بعد از اضافه کردن آب، 10 تا 15 دقیقه صبر کرده و اگر نیاز به آب بیش تری داشت دوباره به آن اضافه نمایید.

  1. نصب کاشی

ملات ریزی

بعد از انجام اقدامات اولیه، نوبت به نصب کاشی می رسد. برای انجام این کار در ابتدا ملات را کم کم بر روی سطح مورد نظر می ریزیم. به یاد داشته باشید که این کار را از قسمتی که قصد شروع کار دارید، انجام دهید. برای مثال بهتر است هر بار در فضایی 2*3 نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. ملات را در میان خط هایی که با گچ کشیده بودید، پخش کنید.

ملات ریزی برای نصب

قراردادن کاشی یا سرامیک بر روی ملات

در مرحله بعد کاشی ها را بر روی ملات پهن شده روی سطح قرار دهید. انجام این کار را از گوشه شروع کنید و از خطوط راهنمایی که ایجاد کرده بودید، استفاده نمایید. بهتر است در زمان نصب کاشی، فاصله 1.8 اینچی از لبه کاشی و دیوار ایجاد کنید. این فاصله بعد از اتمام کار به وسیله دوغاب پر می شود.قراردادن سرامیک

ایجاد فاصله بین کاشی ها

به یاد داشته باشید که در زمان نصب کاشی ها فاصله ای در بین آن ها ایجاد نمایید. این کار می تواند به صورت چشمی انجام شود. هم چنین می توانید از وسیله ای که مخصوص این کار می باشد، نیز استفاده نمایید. این وسیله در گوشه کاشی قرارگرفته و بین هر چهار کاشی فاصله مناسب را ایجاد می نماید.ایجاد فاصله بین سرامیک ها

اطمینان از یکنواخت بودن سطح

پس از نصب هر کاشی از مسطح و یکنواخت بودن سطح آن نسبت به کاشی های دیگر اطمینان حاصل کنید.تراز بودن سطح

برای قرارگرفتن صحیح کاشی ها در گوشه سطح مورد نظر، آن ها را با استفاده از دستگاه کاشی بری برش دهید.برش اضافات کاشی

اجرای دوغاب

در مرحله بعد نوبت به استفاده از دوغاب می رسد. برای انجام این کار در ابتدا فاصله دهنده ها را از بین کاشی ها برداشته و سپس نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

جرای دوغاب

انتخاب دوغاب مناسب نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. انتخاب دوغاب به فاصله ای که در بین کاشی ها وجود دارد، بستگی دارد. استفاده از دوغاب شن و ماسه ای برای فاصله های بیش تر از 3 میلی متر مناسب می باشد.

طرز تهیه دوغاب باید بر اساس دستورالعملی که بر روی بسته آن نوشته شده است، انجام پذیرد. استفاده از برخی از افزودنی ها می تواند مقاومت آن در برابر آب را بالابرده یا رنگ مناسبی برای آن ایجاد نماید.

در مرحله بعد نسبت به ریختن دوغاب بر روی سطح کاشی ها اقدام نمایید. بهتر است که انجام این کار نیز کم کم صورت پذیرد. توجه داشته باشید که دوغاب تمام سطح کاشی ها و حتی زاویه ها را نیز به خوبی پر کند. اجازه دهید دوغاب به مدت 20 دقیقه بر روی سطح باقی بماند.

پاک کردن دوغاب از سطح

در مرحله بعد با استفاده از یک اسفنج مرطوب، دوغاب را از روی کاشی ها پاک کنید. بهتر است این کار را یکسره انجام نداده و برای هر کاشی جداگانه انجام دهید.

پاک کردن دوغاب از سطح

اجرای مجدد دوغاب

بعد از انجام این کار 3 ساعت صبر کرده و دوباره دوغاب را بر روی سطح کاشی ها بریزید و بعد از 20 دقیقه به وسیله اسفنج مرطوب پاک کنید.

درزگیری

در مرحله آخر نسبت به درزگیری بین کاشی ها اقدام نمایید. بتونه هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، عموما با یکدیگر تفاوت دارند. توجه داشته باشید که انجام این کار باید هر 6 ماه یک بار صورت پذیرد.

درزگیری

چنانچه قصد دارید سرویس بهداشتی خود را تعمیر کنید پیشنهاد میکنیم مقاله  تعمیر،بازسازی و رفع نم سرویس بهداشتی+برآورد هزینه را نیز مطالعه کنید. همچنین برای پیشگیری از بروز مشکلات آتی در سرویس بهداشتی این مقاله را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 + دو =

Call Now Button