نکات طلایی در رابطه با کاشی کاری

کاشی کاری از موارد عملیات نازک کاری است که در قسمت‌های مختلف ساختمان شامل آشپزخانه و سرویس های بهداشتی بکار می رود. کاشی و سرامیک نوعی مصالح ساختمانی هستند که نه تنها برای تزئینات داخلی و خارجی بلکه به عنوان عایق رطوبتی مورد استفاده قرار می گیرند.ایم مصالح ساختمانی که در دو نوع لعاب‌دار و بدون‌ لعاب از پختن گل رس به صورت صفحه‌ای تولید می‌شود.

لعاب لایه شیشه‌ای است که به صورت مایع بر روی بدنه سفالین کاشی ریخته شده و همراه کاشی در دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد پخته می‌شود. این لایه موجب پوشش خلل و فرج سطح کاشی شده و از نفوذ رطوبت به داخل آن جلوگیری می‌کند معمولاً لعاب از شیشه و اکسیدهای فلزی و معدنی تهیه شده و در انواع براق ، نیمه براق ، مات ، ساده و طرح دار در رنگ های مختلف طبقه بندی می گردد .

در برخی موارد پس از پخت بدنه کاشی ، لعاب روی سطح آن ریخته شده و سپس جهت یکپارچه شدن با لایه زیرین مجدداً در کوره پخت قرار می گیرد . این کاشی ها به دو پخت معروفند و دارای کیفیت بالاتری هستند .. همین ویژگی در کاشی و سرامیک باعث شده تا استفاده از این متریال در سرویس بهداشتی استفاده فراگیری داشته باشد.

خط تولید کاشی

 انواع کاشی 

اصولاً کاشی به دو دسته کفی (سرامیک) و دیواری تقسیم می شود . وقتی صحبت از کاشی و سرامیک می شود برخی افراد گمان می کنند که هر دو به یک مصالح اشاره دارند در صورتی که کاشی با سرامیک فرق دارد. کاشی یک قطعه سفالی است که با لعاب پوشیده می شود.در واقع قسمت اصل کاشی یا همان بدنه آن از سفال بوده و لایه محافظ آن لعاب می باشد. اما اگر لعابی که بر روی کاشی ریخته می شود، سرامیکی باشد این کاشی، سرامیک نامیده خواهد شد.

 سرامیکها به دلیل قرارگیری در معرض رفت و آمد ، بارگذاری و رطوبت بیشتر معمولاً مقاومتر ، ضخیم تر و دارای جذب آب کمتری هستند و در دمای پخت بالاتری تولید می گردند. ولی کاشی دیوار به دلیل عدم وجود بارگذاری، معمولاً در دمای پخت پایین تر تولید شده و دارای ضخامت کمتر است. همچنین جذب آب کاشی های دیواری نیز بالاتر از سرامیک می باشد.

کاشی و سرامیک هایی که در بازار عرضه می شوند از تنوع طرح، رنگ و اندازه برخوردار هستند و افراد می توانند با توجه به فضای مورد نظر و دکوراسیونی که انتخاب نموده اند نسبت به خرید این محصولات اقدام کنند.

الگوهای کاشی

وقتی صحبت از الگوی دیوار کاشی شده شما می شود، دنیایی از گزینه ها وجود دارد. همه اینها به ترجیح شخصی بستگی دارد. می‌توانید به یک الگوی شبکه‌ای خطی ساده پایبند باشید، یا می‌توانید خلاق‌تر شوید.

برخی از الگوهای کاشی که در سال های اخیر رایج شده اند عبارتند از:

  • الماس
  • خطی
  • پیوند آجری
  • شاه ماهی
  • شش ضلعی
  • خطی مختلط
  • عربی

طرح کاشی

ابزارهای مورد نیاز برای کاشی کار

یک کاشی کار به ابزارهای زیر نیازمند است:

۱-تیشه

۲-شمشه

۳-تراز

۴-شاقول

۵-ریسمانکار

۶-ماله ی شیاردار

۷-مداد یا قلم علامت گذاری

۸-متر

۹-گونیا

۱۰-کاشی بر

۱۱- گازانبر

۱۲-سوهان

۱۳-سنگ سمباده دستی

۱۴- برس سیمی و فرز

۱۵-دستکش لاستیکی

۱۶-گونی کنفی

ابزار گچکاری

عملیاتی که قبل از اجرای کاشی کاری باید انجام داد

۱- قبل از اجرای عملیات باید زیرسازی کار از نظر شاقولی و گونیا بودن کنج ها و نبش ها کنترل نمود و چنانچه نواقص و اشکلاتی در زیرسازی وجود داشته باشد، آن‌ها را برطرف نمود. طبق اصول کاشی کاری در سطح زیر کاشی نباید پوششی از کاهگل، گچ و خاک، گچ یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته باشد.

۲-کاشی را نباید قبل از نصب، به مدت زیاد در آب قرار داد که زنجاب شود، فقط کافی است کاشی را در آب فرو برده و به کاربرد.

۳- در سرویس های بهداشتی: حمام و دستشویی و مانند آنکه عایق کاری در بدنه ی دیوار قرار دارد حتماً باید روی عایق کاری توری سیمی، نصب و کاملاً به دیوار محکم شود.

روش انجام کاشی کاری

بطور کلی کاشی کاری به سه روش انجام می‌شود که عبارتند از:

۱-روش دوغاب ریزی

۲- روش ملات گذاری

۳-روش چسبی

نکات مهم در انتخاب کاشی و سرامیک مناسب

انتخاب مناسب کاشی و سرامیک نقش مهمی در روند اجرای پروژه دارد به همین دلیل کاشی کاران نسبت به یکسری محصولات توجه ویژه دارند. کاشی و سرامیک باید از قابلیت های ویژه ای برخوردار باشند تا با استفاده طولانی مدت در محیط مرطوب دچار ترک خوردگی، رنگ پریدگی و یا سائیدگی نشوند.

هنگام خرید این مصالح باید از عدم وجود لکه، لب پریدگی، عیوب چاپی، ترک های مویی و خلل و فرج در آن ها اطمینان حاصل نمود.

مقاومت در برابر آب موضوعی بسیار مهم در انتخاب کاشی و سرامیک است که همواره باید بدان توجه شود.

کاشی نسبت به سرامیک وزن سبک تری دارد و برای پوشش دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل وزن سرامیک سنگین تر است و مقاومت آن نیز به نسبت کاشی بالاتر می باشد، از این رو از سرامیک برای پوشش کف استفاده می شود.

سرامیک ها به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما، گرما و فشار و میزان جذب آب پایین کفپوشی مناسب برای مکان های مختلف می باشند.

خدمات ساختمانی مقیمی با داشتن تجربه  متخصصین مجرب در این زمینه شما را در حوزه کاشی کاری ساختمان راهنمایی میکند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × 3 =

Call Now Button