دیوار سبز چیست؟

گرین وال یا دیوار سبز یکی از زیباترین و زنده ترین طرح هایی است که برای زیباسازی نمای ساختمان اجرا می شود. همانطور که از نامش پیداست، این دیوار پوششی سبز رنگ از گیاهان است که جلوه ای سرزنده به ساختمان و نمای آن می بخشد.

مسلماً دیواری که با گیاهان سبز پوشیده شده در مقایسه با دیواری که از مصالح سرد و خشن ساخته شده، حسی از حیات و زندگی را به شما منتقل می کند. در هر منطقه جغرافیایی با توجه به شرایط آب و هوایی و گیاهان مخصوص آن منطقه می توان منظره ای زیبا و زنده در طول سال به معرض نمایش گذاشت.

همانطور که می دانید گیاهان نقش بسزایی در پاکسازی هوا ایفا می کنند، از این رو طراحی و اجرای دیوار سبز یکی از بهترین راهکارهای کاهش آلودگی هوا در شهرها می باشد. علاوه بر آن، گل ها و گیاهان بر روحیه افراد نیز تاثیرگذار هستند و حسی از آرامش و رهایی از دغدغه های روزمره به آن ها منتقل می کنند.

گرین وال راحت ترین و در عین حال بهترین گزینه برای نمای ساختمان محسوب می شود و همواره طرفداران بی شماری را به خود جذب نموده است و در دو نوع طبیعی و مصنوعی قابل اجرا هستند.

ویژگی‌ها

 • به منظور اجرای دیوار سبز بر روی نمای ساختمان باید از گیاهانی استفاده نمود که بتوان آن ها را به صورت عمودی بر روی دیوار ساختمان نصب کرد.
 • دیوار سبز علاوه بر اینکه یک طرحی فوق العاده جذاب برای نمای ساختمان به شمار می آید، نقش مهمی در خنک شدن هوا و افزایش کیفیت آن به عهده دارد.
 • اصولاً درختچه های کوچک برای ایجاد گرین وال مناسب هستند و تامین نور یکی از فاکتورهای بسیار ضروری برای پرورش آن هاست.
 • گیاهانی که در زمین کشت می شوند از مواد مغذی خاک تغذیه می کنند. اما آب و مواد مورد نیاز برای رشد گیاهانی که به صورت عمودی روی دیوار نصب می شوند از دیوار تامین می گردد.
 • سیستم آبیاری گرین وال در داخل دیوار تعبیه می شود و آب مورد نیاز برای رشد گیاه را فراهم می کند.
 • برای ایجاد گرین وال می توان گونه های مختلفی از گیاهان را انتخاب نمود و با کنار هم قراردادن آن ها بافت و رنگ را به گونه ای بسیار جذاب و متنوع به نمایش گذاشت.بافت دیوار سبز

مزایا

 • تصفیه هوا

گیاهان مونوکسید کربن جذب می کنند و اکسیژن پس می دهند، از این رو حضور آن ها در ساختمان به میزان قابل توجهی می تواند هوا را تصفیه نموده و آلودگی هایی که منجر به بیماری تنفسی می شوند را از بین ببرند. در واقع می توان گفت دیوار سبز نقش یک فیلتر را بازی می کند و هوایی پاک و سالم برای نفس کشیدن به ارمغان می آورد.

 • ایجاد آرامش

نقش گیاهان را در ایجاد آرامش ذهنی و رفع استرس های روزانه نمی توان نادیده گرفت. رنگ سبز نماد زندگی و آرامش است و حسی آرام به افراد منتقل می کند. به همین دلیل است که افراد با نگاه به گل و گیاه سرزنده می شوند و روحیه می گیرند.

بنابراین از دیگر ویژگی های بارز دیوار سبز می توان به ایجاد حس آرامش اشاره نمود. مسلماً زندگی در شهری که در آن گل و گیاه به چشم می خورد بسیار دلنشین تر و بهتر از زندگی در شهری شلوغ با هوایی آلوده و زندگی ماشینی خواهد بود.

 • کاهش دمای هوا

یکی از دلایل بالا رفتن دمای هوا افزایش میزان مونوکسید کربن در هواست. گیاهان با جذب این گاز آلاینده، تاثیر شگرفی بر کاهش آلودگی و گازهای گلخانه ای می گذارند و میزان گرمای هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

 • عایق صوتی

دیوار سبز می تواند سر و صدا را به خود جذب کند و از انتقال آن به ساختمان جلوگیری نماید، از این رو جلوگیری از انعکاس صوت از جمله ویژگی های بارز گرین وال یا همان دیوار سبز است که آن را به یک عایق صوتی مناسب برای ساختمان تبدیل نموده است.

 • محافظت از ساختمان در برابر عوامل مختلف

دیوار پوشیده از گیاه، ساختمان را در برابر عواملی مانند بارندگی، باد، نور خورشید و … محافظت می کند. بنابراین می توان دیوار سبز را عاملی برای محافظت از ساختمان به شمار آورد.

انتخاب گیاهان مخصوص

گیاهانی که برای ایجاد چنین دیواری انتخاب می شوند، باید با شرایط اقلیمی آن منطقه سازگار باشند. فاکتورهایی نظیر میزان نور خورشید، رطوبت هوا، دمای محیط، کیفیت آب برای آبیاری، ارتفاع محل و … از جمله فاکتورهایی هستند که باید در انتخاب گیاهان مورد توجه قرار گیرند.

اصولاً گیاهان بومی بهترین گزینه برای گرین وال هستند؛ زیرا به راحتی خود را با تغییرات آب و هوایی وفق می دهند و مقاوم می باشند. گیاهان ناسازگار با محیط نیاز به مراقبت و نگهداری بالا دارند و مسلماً هزینه نگهداری آن ها از نظر اقتصادی بصرفه نیست.

از جمله گل هایی که برای دیوار سبز مورد استفاده قرار می گیرند شامل پیچ امین الدوله، لیزوماکیا، پاپیتال، شیر خشت و ناز فرانسوی می باشند.دیوار سبز در محیط بیرونی

اهمیت گرین وال

گرین وال از جمله فناوری های مهم در صنعت نماسازی ساختمان است که در حال حاضر جایگاه ویژه ای در سراسر دنیا به خود اختصاص می دهد. این دیوار یا به صورت سازه مستقل و یا قسمتی از دیوار است که پوشش آن گیاهی می باشد.

این دیوارها از نظر اقتصادی، زیست محیطی و حتی روانشناسی نقشی موثر ایفا می کنند. دیوار سبز میزان آلودگی هوا را کاهش می دهد و به میزان قابل توجهی کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ را بالا می برد. اگر به دنبال رهایی از استرس و آلودگی هستید، دیوار سبز را برای نمای ساختمان خود انتخاب کنید.

انواع دیوار سبز

 • دیوار سبز مدولار

در ساخت این نوع دیوار سبز از داربست استفاده می شود. این داربست های فلزی، بسیار سبک بوده و از جنس استیل گالوانیزه می باشند. داربست های دیوار سبز مدولار را یا بر روی بنا قرار می دهند و یا خود دارای سازه ای مستقل می باشند که بتواند گیاه بالارونده را نگه دارد. این پنل ها را می توان به راحتی فرم داد تا اشکال و منحنی های موردنظر را ایجاد نمایند.

 • دیوار سبز کابلی

سیستم کابلی برای نگهداری گیاهان رونده ای که پر از شاخ و برگ می باشند و رشد سریعی دارند، بکار می رود. سیستم کابلی از یک سری توپی تشکیل می شود که معمولا از جنس فولاد ضد زنگ می باشد و می توان کابل ها را از آن عبور داد و کشش و انقباض آن ها از میان یکدیگر را به منظور شکل گیری شبکه موردنظر فراهم نمود و تکیه گاه گیاه را تشکیل داد.

 • دیوار سبز شبکه ای

این سیستم، بسیار سبک بوده و حائلی از شبکه های فولادی برای گیاهان بالارونده ایجاد می نماید و به سازه ساختمان متصل می شود. شبکه های سیستمی اغلب برای نگهداری از گیاهانی که رشدی آهسته داشته و به نگهداری و مراقبت بیشتری نیاز دارند، بکار می رود.

 • دیوار سبز نمد پلیمری

این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب می باشد که به شکل تاخورده بر روی قاب زیرساخت قرار می گیرد. نحوه قرارگیری به گونه ای است که یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت عمودی به صورت ردیفی با جیب رو به بالا ایجاد گردد.

گیاهان درون غلاف اولیه قرار گرفته و در این محفظه ها کشت می شوند. روش نمد پلیمری جدیدتر از سایر روش های کشت می باشد و مزایای زیادی دارد.

سبکی سازه دیوار سبز، تعویض و تغییر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی تر و آزادی عمل در انتخاب گیاهان مورد علاقه از جمله مزایا و ویژگی های بارز این نوع سیستم می باشد.

جنس سازه نمد پلیمری گرین وال ضد حریق می باشد و می تواند گرما و حرارت زیادی را تحمل کند. سیستم آبیاری این نوع دیوار سبز به صورت قطره ای و اتوماتیکی می باشد.

عوامل موثر بر قیمت اجرا

قیمت دیوار سبز به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله می توان به گیاهان به کاررفته در آن، سیستم زهکشی و آبیاری، نوع خاک، اندازه پنل و میزان پوشش گیاهی آن اشاره کرد. از این رو هزینه دیوار سبز با توجه به عوامل مذکور می تواند متفاوت باشد.

اگر شما هم دوست دارید داخل یا نمای ساختمان‌تان را با کمک دیوار سبز بپوشانید و از فضای زیبای آن استفاده کنید میتوانید از طریق خدمات ساختمانی مقیمی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × 4 =

Call Now Button