کاربرد آینه کاری در دکوراسیون داخلی چگونه است؟

آینه‌ها عناصر اصلی دکوراسیون داخلی هستند و نمی‌توان خانه‌ای را بدون آن‌ها تصور کرد. آینه‌ها در ابعاد، قاب‌ها، اشکال و سبک‌های بسیار متنوعی عرضه می‌شوند که با تکامل آن‌ها از لحاظ فرم و رنگ این متریال قدیمی به چیزی بیش از یک همراه مطمئن تبدیل شده است که به شما کمک می‌کند تا فضای خانه را بزرگ‌تر و روشن‌تر کنید. آینه‌ کاری به عنوان ابزاری مؤثر در طراحی داخلی و تزییتان داخلی، برای تحقق اهداف عملی و بسیاری از انگیزه‌های خلاقانه، جایگاه ویژه‌ای کسب کرده‌ است. این که آیا می‌خواهید جلوه خاصی را به فضای داخلی خود بیفزایید، یک آینه با انتخاب و موقعیت مناسب، به خوبی پاسخ شما را خواهد داد. 

فضا های مناسب آیینه کاری

آینه‌ کاری در اتاق خواب

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب و بخش آینه کاری، آینه می‌تواند از لحاظ بصری فضا را بزرگ نشان دهد یا یک نقطه کانونی خوب ایجاد کند. اگر کلوزت روم و اتاق لباس یا کمد دیواری جداگانه ندارید، آینه در مستر روم الزامی است.

یک آینه در یک قاب زیبا هر فضای داخلی را برجسته می‌کند و می‌تواند به اتاق خواب شما جلوه ویژه‌ای دهد. برای استفاده آینه در اتاق خواب اصل فنگ‌شوی را فراموش نکنید. برای آینه کاری دیوار اتاق خواب به چند نکته مهم دقت کنید، هرگز دیواری که رو به روی تختخواب قرار دارد را انتخاب نکنید، چرا که خواب شما را مختل خواهد کرد. اگر در اتاق دو پنجره دارد، فاصله بین دو پنجره برای نصب آینه می‌تواند یک ایده دکوراسیون داخلی جذاب برای اتاق خواب باشد.

آیینه کاری در اتاق خواب

می‌توانید آینه را قدی تا سقف امتداد بدهید اما تنها قسمتی از عرض دیوار را انتخاب کنید. کمد لباس با درب آینه‌ای را در جلوی پنجره قرار دهید تا نور بیشتری منعکس شود. همچنین می‌توانید درب حمام مستر که در اتاق خواب است را با آینه پوشش دهید. انتخاب درب ریلی کمد دیواری از جنس آینه نیز باعث می‌شود فضای اتاق بزرگ‌تر دیده شود.

درب کمد آیینه کاری شده

آینه‌کاری در آشپزخانه

آیینه کاری در آشپزخانه

قرار دادن یک صفحه آینه بین کابینت‌ها، به شما این امکان را می‌دهد هنگام کار بر روی صفحه کابینت یا کانتر آشپزخانه، به راحتی مراقب کودکان کوچک باشید یا بدون نیاز به چرخش به گفتگو با دوستان خود ادامه دهید.

آینه بین کابینت ممکن است امتداد پیدا کند تا اجاق گاز نیز برسد، بهتر است ضخامت آینه را بیشتر در نظر بگیرید تا مقاومت بالایی داشته باشد. البته برخی از افراد در قسمت پشت انواع سینک نیز از آینه استفاده می‌کنند، که به دلیل پاشیدن آب باید مرتب تمیز شود تا قطره‌های آب لک ایجاد نکنند.

آیینه کاری در پشن سینک

برای فضاهای کوچک آشپزخانه بهتر است از آینه‌هایی با ابعاد کوچک استفاده کنید و در مقابل در آشپزخانه‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند، استفاده از تایل‎‌های بزرگ آینه‌ای در بین کابینتی‌ سه بعدی می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.

استفاده آینه در آشپزخانه معطوف به دیوار نمی‌شود و می‌توانید درب‌ شلف‌ داخل کابینت را از جنس آینه انتخاب کنید تا حداکثر انعکاس نور را ایجاد و فضای روشن‌تر، بزرگ‌تر و بازتری را ایجاد کنند.

آینه می‌تواند جایگزین خوبی برای شیشه ویترین آشپزخانه نیز باشد. داشتن سقف آشپزخانه با آینه ظاهری نیست که مورد توجه همه قرار گیرد، اما با استفاده از وسایل و لوازم جانبی شیک از جمله چراغ‌های سایز بزرگ می‌توان کمی آن را قابل توجه نشان داد.

آیینه کاری نقره ای در فضای بین کابینت

آینه‌ها را می‌توانید در رنگ‌های مختلف از جمله دودی و برنز انتخاب کنید، که البته تا حدودی رنگ آن‌ها به رنگ کابینت بستگی دارد. اگر رنگ کابینت‌ آشپزخانه کوچک شما به رنگ روشن هستند، آینه‌های تیره می‌توانند یک تضاد خوبی را ایجاد و به نقطه کانونی تبدیل شوند.

در صورتی که از کابینت‌های تیره استفاده می‌کنید، آینه بین کابینت به رنگ‌های طلایی یا نقره‌ای می‌توانند انتخاب خوبی باشند. البته می‌توانید برای انتخاب رنگ آینه از رنگ دستگیره‎‌های کابینت نیز ایده بگیرید.

آیینه بین کابینتی

دقت داشته باشید جنس آینه باید بسیار مقاوم باشد و با قرار گرفتن در معرض گرما یا ضربه ناگهانی دچار ترک خوردن یا شکستن نشود. ممکن است استفاده از این متریال کمی هزینه‌های شما را افزایش دهد اما در نهایت خروجی کار باعث می‌شود فضایی جذاب داشته باشید.

نحوه نصب آینه بین کابینتی بسیار آسان است، باید از برچسب کابینت آینه‌ای برای نصب این متریال استفاده کرد.

بر روی هر پوششی می‌توانید این بین کابینتی را نصب کنید و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

نظافت این متریال نیز چندان سخت نخواهد بود و با یک دستمال نم‌دار ساده می‌توان تمام لک‌ها را از بین برد. برای تمیز کردن آن از تماس مستقیم آب خودداری کنید چرا که ممکن است جیوه پشت آینه دچار آسیب شود.

آینه کاری در اتاق نشیمن

اکسسوری های آیینه کاری شده

در اتاق نشیمن برای استفاده از آینه می‌توانید فضاهای متفاوتی را انتخاب و آینه را نصب کنید. در ادامه به معرفی فضاهای مختلف اتاق پذیرایی برای نصب آینه خواهیم پرداخت.

میزهای آینه‌ای

میز های آیینه کاری شده

مزایای سطح بازتابنده آینه لزوماً فقط در آینه‌های بر روی دیوار ارائه نمی‌شود. اگر دیوار با کاغذ دیواری پوشیده شده است، استفاده از میزهای آینه‌دار، راهی جایگزین برای بهره‌مندی از سطوح آینه‌ها است.

با استفاده از انواع آینه‌های ساده یا طرح دار بر روی درب میزهای کنسول با رنگ‌های برنزی یا دودی می‌توانید جلوه‌ای از نور را در گوشه‌ای از اتاق به همراه داشته باشید.

آینه کاری ستون

آیینه کاری ستون

سطوح آینه در آینه کاری پذیرایی که ستون را می‌پوشانند یکی از راه‌های عالی برای استتار ستون است. با انعکاس تصاویر قسمت‌های دیگر اتاق، ستون آینه‌ای در فضا تقریباً ناپدید می‌شود.

معمولاً خانه‌هایی که متراژ بزرگ‌تری دارند، در فضای پذیرایی‌شان یک یا چند ستون قابل مشاهده خواهد بود. برای پوشش این ستون‌ها می‌توان از متریال آینه استفاده کرد، آینه‌ها در اشکال مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که می‌توانید متناسب با ارتفاع و عرض ستون آن‌ها را انتخاب کنید.

ستون آیینه کاری شده

رنگ آینه نیز باید با دکوراسیون پذیرایی مطابقت داشته باشد، برای دیوارهایی که رنگ روشن و سفید دارند، آینه‌های نقره‌ای و دودی رنگ می‌توانند انتخاب مناسبی باشند و اگر رنگ دیوارها کرم باشد آینه‌های برنزی و مسی می‌توانند بسیار چشمگیرتر باشند.

اگر عرض ستون بیش از ۷۰ سانتی‌متر باشد می‌توان از آینه کاری به روش نامتقارن استفاده کرد و همچنین برای آینه کاری ستون نیز می‌توان از ال‌ای‌دی برای نورپردازی مخفی بهره برد.

نمونه آیینه کاری بر روی ستون

آینه‌هایی که برای دکوراسیون ستون پذیرایی استفاده می‌شود، معمولاً آینه‌هایی کوچک هستند که با ظرافت در کنار هم با چسب به ستون چسبیده می‌شوند.

اگر آینه‌های هندسی با فرم‌های خاص را برای پوشش ستون در نظر گرفته‌اید، نحوه چسبیدن آن‌ها بسیار مهم خواهد بود چرا که طرح نهایی بر روی ستون در عین استفاده از تکه‌های ناهماهنگ، باید از هماهنگی و یکپارچگی مناسبی برخوردار باشند، تا سطوح چشمگیر و جذابی خلق شود.

آینه کاری دیوار پشت تلویزیون

آینه کاری دیوار پشت تلویزیون

یکی از راه‌حل‌های محبوب برای تزئین دیوار پشت تلویزیون، آینه کاری دیوار است. تنها نکته مهم انتخاب دیوار مناسب است، زیرا تابش نور طبیعی مستقیم باید بر روی آن به حداقل برسد.

همچنین بازتاب اجسام واقع در مقابل دیوار نباید باعث ایجاد ناراحتی بصری شود. برای آینه کاری دیوار پشت تلویزیون می‌توانید از انواع آینه مربع، مستطیل، شش ضلعی یا اشکال دیگر استفاده کنید.

استفاده از آیینه های مستطیل شکا در پشت تلویزیون

اگر عرض دیوار بیشتر از ارتفاع دیوار است، بهتر است از آینه‌های مستطیل شکل استفاده کنید و در مقابل، برای دیوارهایی که عرض کمتری دارند و ارتفاع بیشتر، بهتر است از آینه‌های مربع شکل استفاده کنید. استفاده از آینه با الگوهای خاص و طرح‌های سه بعدی نیز یکی از روش‌های آینه کاری دیوار پشت اتاق تلویزیون است.

رنگ آینه مورد استفاده می‌تواند، برنزی، دودی، طلایی یا ساده باشد. استفاده از نورپردازی در قسمت آینه پشت تلویزیون نیز می‌تواند جذابیت فضا را دوچندان کند.

آینه کاری بر روی دیوار پشت تلویزیون

میزان آینه کاری بر روی دیوار پشت تلویزیون بستگی به سلیقه، حجم دیوار و سایز تلویزیون دارد. اگر ابعاد دیوار کوچک است، بهتر است دیوار به صورت کامل آینه کاری شود و اگر دیوار ابعاد بزرگی دارد می‌توانید تنها قسمتی که تلویزیون در آنجا قرار می‌گیرد را با انواع آینه‌های دکوراتیو، آینه کاری کنید.

برخی از افراد ممکن است از حجم آینه زیاد احساس خوبی نداشته باشند، ازاین‌رو می‌توان آینه کاری را به صورت قاب در اطراف تلویزیون بر روی دیوار اجرا کرد.

اگر سایز تلویزیون نسبت به دیوار کوچک است بهتر است تنها قسمتی از دیوار را با آینه بپوشانید. باید توجه داشته باشید که نصب آینه بر روی دیوار انعکاس نور را به دنبال خواهد داشت و آنچه در محوطه وجود داشته باشد از جمله مبلمان در آینه قابل دیدن خواهد بود، با قرار دادن تلویزیون در مقابل دیوار آینه‌ای، ممکن است حواس افراد از تلویزیون پرت شود و نتوانند تمرکز لازم را داشته باشند.

از این جهت بهتر است از آینه‌های کوچک در کنار هم استفاده کنید تا خطای دید ایجاد شود.

سقف‌‎های آینه‌ای

آیینه کاری در سقف

گرچه ممکن است آینه کاری یک عنصر دکوراسیون رایج نباشد و آن را به طور معمول روی دیوارها مشاهده کنید، اما می‌توان آن را برای طراحی سقف پذیرایی و نشیمن نیز در نظر گرفت. آینه‌های سقفی یک عملکرد اضافی دارند، آن‌ها فضای اتاق را روشن‌تر و با انعکاس نور به صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کنند. بنابراین آینه کاری سقف می‌تواند یک ایده جذاب برای طراحی فضا باشد.

سقف آیینه کاری

آینه‌های سقفی اگرچه قطعات ساده‌ای هستند، اما جلوه بصری خاصی دارند. مطمئن شوید طرحی که انتخاب می‌کنید با توجه به سبک دکوراسیون داخلی و متناسب با رنگ سقف و سبک چراغ روشنایی باشد.

می‌توانید از آینه‌های کوچک با طرح‌های ویترای در اطراف چراغ نیز استفاده کنید. اگر آینه‌ها دارای قاب هستند مطمئن شوید که رنگ آن‌ها با دکوراسیون اتاق شما مطابقت داشته باشد.

انتخاب اندازه مناسب آینه

آیینه کاری راهرو

این موضوع بسیار مهم است، اگر آینه خیلی سنگین باشد، ممکن است از سقف سقوط کند. بنابراین، باید سبک‌ترین آینه ممکن را انتخاب کنید. آینه سقفی در راهرو و اتاق نشیمن متفاوت خواهد بود، برای یک راهروی باریک، به دنبال یک آینه باریک و بلند باشید و یک آینه مربع شکل را برای سقف یک اتاق بزرگ انتخاب کنید.

اگر سقف دارای چراغ روشنایی بزرگی است، سعی کنید آینه‌های کوچک را در اطراف آن بچینید. لازم نیست که آن‌ها متقارن باشند، شما می‌توانید از هر شکلی از جمله شش ضلعی، اشکال نامنظم و بیضی نیز استفاده کنید.

توجه به نکات مثبت و منفی

آینه‌های سقفی باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر برسد که برای اتاق‌ها و راهرو ورودی آپارتمان باریک یا سقف کوتاه ایده‌آل هستند.

اما نباید از آینه‌ها در اتاق خواب استفاده کنید چرا که مانع استراحت شما می‌شوند و آرامش شما را برهم می‌زنند.

آینه کاری در رختکن

آیینه کاری در رختکن

آینه‌ها در افزایش نور و بزرگ نشان دادن فضای اتاق رختکن کوچک و دارای نور محدود بسیار مؤثر هستند.

در یک اتاق رختکن نه تنها با استفاده از یک پالت رنگی خنثی می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر نشان دهید بلکه با درهای آینه‌ای کشویی بزرگ، فضا کاملاً بهینه می‌شود و این توهم را ایجاد می‌کنند که اندازه واقعی فضا دو برابر دیده شود.

سخن پایانی

آیینه کاری

آینه‌ها در همه خانه‌ها به عنوان یک ماده اصلی در طراحی شناخته می‌شوند و باید بیش از یک قطعه که برای دیدن خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم، آن‌ها را در نظر گرفت. آن‌ها دیوارها را گسترش می‌دهند تا فضاهای کوچک بزرگ‌تر دیده شوند، نور را به گوشه‌های تاریک خانه منعکس می‌کنند و یک دیوار ساده را به یک نقطه کانونی قابل توجه تبدیل می‌کنند.

در نتیجه از آنجا که آینه کاری بخش مهمی از دکوراسیون خانه محسوب می‌شود، انتخاب آینه در اشکال و رنگ‌های متنوع نیز باید با دقت بیشتری صورت گیرد. آینه ها به 2 صورت از پیش آمده که میتوانید برای نمونه در سایت دیجیکالا مشاهده کنید و همچنین آیینه های سفارشی که پس از اندازیه گیری محلی که قصد نصب آیینه را دارید به طور سفارشی ساخته میشوند قابل سفارش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × 2 =

Call Now Button