تفاوت تراس و بالکن

تراس و بالکن از کلماتی هستند که در زبان فارسی بسیار به جای یکدیگر استفاده میشونداما در واقع تفاوت های بسیار زیادی باهم دارند در ادامه این مقاله قصد داریم تا شمارا با تفاوت این دو آشنا کنیم.

خدمات ساختمانی مقیمی با ارائه انواع خدمات بازسازی ساختمان در تهران و کرج به شما کمک میکند تا همواره در ساختمان رویایی خود زمانتان را سپری کنید.

تراس چیست

معادل فارسی کلمه تراس «بهار خواب» است. اما از نظر معماری، تراس به فضای الحاق شده (اضافه شده) به ساختمان و آپارتمان گفته می شود. فضای تراس در محاسبه مساحت آپارتمان لحاظ نمی شود.

قبل از هر چیز بهتر است با ساختار تراس در معماری آشنا شویم. تراس فضایی است که سرپوشیده نیست، یعنی سقف ندارد. به همین دلیل کلمه معادل آن را بهار خواب در نظر گرفته اند. زیرا در فصل بهار که هوا معتدل هست، می توانید در تراس استراحت کنید. یا به عبارت به فضایی غیر مسقف و بدون سقف در معماری گفته میشود که مساحت آن ربطی به مساحت آپارتمان ندارد. تراس ها برای اوقات فراغت و استراحت بسیار مناسب هستند. تراس منطقه‌ای مسطح و معمولاً بالاتر از سطح زمین است.

تراس

بالکن چیست

بالکن در زبان فارسی به معنای «ایوانک» است. از دید معماری و طراحی ساختمان، بالکن قسمتی از آپارتمان یا ساختمان است که مساحت آن در مساحت کلی ساختمان محاسبه می شود. پس بالکن جزئی از فضای اصلی خانه و آپارتمان است.

به عبارت دیگر بالکن را میتوان از الحاقات آپارتمان ها دانست که در واقع فضایی دارای سقف است و از یک طرف یا دو طرف رو به فضای بیرون دارد، به بخش های بسته بالکن نیم دیوار و نرده میگویند. لازم است بدانید مساحت بالکن در مساحت آپارتمان محاسبه میشود.

با توجه به این که بالکن جزئی از فضای ساختمان است، در نتیجه این فضای مهم در ساختمان دارای سقف است و حداقل از یک طرف به فضای بیرون مشرف است.

ممکن است این فضا در ساختمان شما، از ۲ طرف به فضای بیرون اشراف داشته باشد. گاهی اوقات در ساختمان های لوکس برای اینکه این فضا را دلنشین و جذاب تر کنند، بالکن را از ۳ طرف مشرف به فضا می سازند.

بالکن

تراس و بالکن‌ چه فرقی با یکدیگر دارند؟

بالکن

بالکن،‌ بخشی از یک ساختمان است که معمولاً از دیوارهای ساختمان دارای بیرون زدگی است‌.

اما اگر از دید معماری بخواهیم به آن نگاه کنیم بالکن از الحاقات آپارتمان‌ها محسوب می‌شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه میشود.

بالکن ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند،

گاهی بالکن‌ها دو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند.

در این فضا قسمت‌های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده و یا ترکیب این دو با دیوار است.

تراس

معادل فارسی کلمه تراس در زبان فارسی بهار خواب است.

اما از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می‌شود غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب میشود.

در نتیجه مساحت تراس‌ها در محاسبه‌ی مساحت آپارتمان‌ها دخالتی ندارد.

بطور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می‌دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط و یا منظره‌ی بیرونی مسلط شود و از زیبایی‌های آن بهرمند شود.

تراس

بندهای دستور العمل تفکیک آپارتمان-تراس و بالکن

بند ۱۸ –غیر مشاعات

بالکن غیر مسقف ( تراس یا ایوان ) که در فضای حیاط و یا شارع پیشرفتگی دارد اعم از این که در گواهی پایان کار هم منظور شده یا نشده باشد و راه دسترسی به آن برای سایر طبقات وجود ندارد و عرفاً هم جزء بنا است متعلق به آپارتمانی است که به آن متصل و دارای دسترسی است بالکن نیاز به ذکر حدود در صورت مجلس تفکیکی ندارد و باید بعد از تعریف آپارتمان جمله به انضمام تراس یا بالکن غیر مسقف به مساحت . . متر مربع قید گردد.

بند ۱۹-مشاعات

تراس هایی که راه عبور جداگانه دارد و سقف بام طبقه زیرین است و تاسیسات روی آن نصب است طبق گواهی پایان کار با مساحت در قسمت مشاعات ذکر شود.

بند ۲۰

قسمت هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده و یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمت های مشترک محسوب می شود مگر آن که تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادات محل مورد تردید نباشد

بنا براین می توان حق استفاده از کف تراسی که سقف بام طبقه زیرین و متصل به طبقه فوقانی و راه دسترسی آن از طبقه مزبور است و فاقد نصب تاسیسات از قبیل کولر یا لوله بخاری و غیره می باشد و سایر مالکین آپارتمان ها هم به آن دسترسی ندارند به طبقه متصل که راه دسترسی به آن دارد اختصاص داد ، لیکن این حق باید در قسمت مشاعات صورت مجلس تفکیکی و سند انتقال و سند مالکیت طبقه مزبور با قید این که مالک طبقه متصل به تراس حق احداث بنا و تغییر وضعیت را ندارد مرقوم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده + شانزده =

Call Now Button