سقف شیبدار تک پر یا Sloping Roof

سقف شیبدار تک پر یا Sloping Roof، نوعی سقف شیب دار است که نمای یک سقف شیروانی را در ذهن مجسم می کند. اما با سقف های شیروانی متداول تفاوت دارد. این نوع سقف از نصب یک پنل شیب دار بر روی دیوار ساخته می شود.

پیشتر از این نوع سقف ها بیشتر برای سقف تراس ساختمان، پارکینگ و کلبه استفاده می شد. اما امروزه این نوع سقف ها بر بام مدرن ترین ساختمان ها نیز استفاده می شوند.

نصب سقف شیب دار روی ساختمان کار آسانی است و به دلیل شیب زیادی که دارد باعث سرازیر شدن آب باران و برف می شود و از نفوذ آن به داخل ساختمان جلوگیری می کند. به همین دلیل این نوع سقف ها گزینه مناسبی برای استفاده در مناطقی است که برف و باران به وفور می بارد.

سقف های شیبدار در مقایسه با سایر سقف ها نیاز به مصالح کمتری برای ساخت دارند و طرحی مناسب برای معماری مدرن محسوب می شوند.

سقف تکپر

ویژگی های سقف تک پر

نکته ای که در نصب این گونه سقف ها باید رعایت شود این است که شیب سقف بنا در حد مطلوب باشد، زیرا شیب بیش از حد باعث کوتاه شدن سقف و محدود شدن فضای خانه می شود.

همچنین استفاده از این سقف ها در مناطقی که سرعت باد و طوفان بالاست توصیه نمی شود. زیرا شیب یک طرفه این نوع سقف باعث واردآمدن خسارات بیشتری به ساختمان می شود.

ساختمان هایی که با سقف شیبدار تک پر بنا می شوند اصولا ارتفاع بلندتری نسبت به دیگر ساختمان ها دارند و به اندازه کافی فضای مناسب برای نصب پنجره در زیر شیروانی وجود دارد.

این فضا به اندازه ای بزرگ است که می توان برای ورود نور خورشید به داخل ساختمان و روشن نمودن فضای داخل بنا، پنجره ها را بزرگ تر ساخت. به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی آن، می توان بر روی سقف های شیب دار پنل های خورشیدی نیز نصب نمود.

مصالح مورد استفاده در ساخت سقف شیبدار تک پر

به منظور شیک و ساده جلوه دادن سقف های تک پر می توان از درز جوش های ایستا به جای موزاییک و شینگل استفاده نمود. همچنین با رعایت اصول سازگاری با محیط زیست می توانید از پانل های جذب نور خورشید بر روی این سقف ها به منظور خودکفایی در مقوله انرژی استفاده نمایید.

سقف شیروانی تک پر

مزایای سقف شیب دار تک پر

  • ساخت سقف شیبدار تک پر کار ساده ای است و به سهولت انجام می پذیرد.
  • در مقایسه با برخی سقف های دیگر از مصالح کم تری در ساخت آن استفاده می شود.
  • شیب تند این سقف ها سبب می شود تا هیچ باران یا برفی بر روی آن باقی نماند.
  • این سبک طراحی معمولا به منظور جلوه بیشتر نمای ساختمان و افزایش ارزش معماری بنا مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب سقف شیبدار تک پر

  • در صورتی که شیب سقف زیاد باشد، سقف داخلی خانه کوچک می شود.
  • استفاده از این نوع سقف ها در مناطق بادگیر و طوفانی می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد.

در این مقاله تلاش کردین تا شما را با سقف شی‌بدار تک‌پر آشنا کنیم؛ چنانچه قصد دارید هرگونه تغییراتی در خانه‌ی خود به وجود آوردید روی کمک ما و تیممون حساب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 − شش =

Call Now Button