نماد سایت خدمات ساختمانی مقیمی|متخصص در تعمیرات و بازسازی ساختمان

پاسیو چیست؟

پاسیو به شکل مدرن

پاسیو چیست؟

 پاسیو یا نورگیر بخشی از فضای داخلی ساختمان و آپارتمان است که کمک می کند تا میزان نور را در محیط های بسته بیشتر کرد. البته این فضا به جهت زیباسازی فضای واحد مسکونی نیز استفاده می‌شود .

هر چند فضای نورگیر ممکن است در هر جایی از خانه مورد نیاز باشد و به بهبود روشنایی طبیعی کمک شایانی کند ولی بیشتر در بخش‌های پشتی خانه‌ها که از پنجره‌ها دور هستند پاسیو و فضای نورگیر تدارک دیده می‌شوند.

در برخی از منازل، بخش پشتی خانه را به نورگیر اختصاص می‌دهند و ممکن است فضایی برای پرورش گیاهان و حتی درخت میوه باشد.

این بخش از ساختمان در زمان سفت کاری مکان و ابعاد آن مشخص میشود اما در زمان نازک کاری ساختمان شکل اصلی و زیبای آن شکل میگیرد. همچنین این بخش از خانه به این علت که عموما گل و گیاه های زیادی را در خود دارد به تزئینات داخلی ساختمان نیز کمک شایانی میکند.

هر چند نیاز به پاسیو برای خانه‌های آپارتمانی بیشتر احساس می‌شود، ولی حتی در یک خانه یک طبقه نیز طراحی پاسیو می‌تواند بسیار مؤثر باشد. این بخش نه تنها سبب می‌شود تا نور کافی به منزل برسد بلکه به طرق مختلف می توان برای زیباسازی خانه از این بخش استفاده کرد.

معمولاً پاسیو به علت داشتن نور کافی، مکانی مناسب برای پرورش گل و گیاه است و در اکثر خانه‌ها از آن به نام گلخانه نیز یاد می‌شود.

در این صورت از نظر تصفیه هوای خانه نیز گامی موثر برداشته است. از این‌رو می‌بینید که پاسیو دارای مزایای زیادی است.

ساختار پاسیو در آپارتمان ها

ساختار پاسیو به این شکل است که مانند یک اتاقک از طبقه بالا تا پایین پاسیو امتداد دارد و فقط پایین‌ترین طبقه می‌تواند به این فضا دسترسی داشته باشد . سایر طبقات تنها از نور آن استفاده می‌کنند و نمی توانند از محیط آن بهره ببرند.

تاریجچه و معنی لغوی پاسیو

پاسیو (Patio) یک اصطلاح فرانسوی به معنی نورخان است و همین موضوع باعث می‌شود که بسیاری از افراد گمان کنند طراحی پاسیو در خانه‌ها و ویلاها، نشانی از ورود طراحی غرب به ساختمان‌سازی ایران است.

اما جالب است بدانید که ریشه کلمه پاسیو (Patio) از واژه پادیاو گرفته شده است. در ایران کهن، ساخت پاسیو (Patio) برای خانه‌ها و کاخ‌ها مرسوم بوده است و در آن زمان این طراحی به حدی زیبا بود که توانست سریعاً به قسمت‌های مختلف دنیا گسترش پیدا کند.

از گذشته مردم به این فکر بودند که برای خانه‌های خود یک حیاط خلوت کوچک داشته باشند که برای استراحت، غذا خوردن، میل کردن عصرانه و… بتوانند به این حیاط بروند. اما مهم‌ترین ویژگی چنین فضایی، نورگیر بودن آن بود به گونه که هم روشنایی زیادی داشته و هم اینکه بتوان گیاهان مختلف را در آن کشت نمود.

پاسیو (Patio) در واقع همان حیاط خلوت و یا یک گلخانه درون ساختمانی است که فضای دلنشینی را ایجاد می‌کند. از نظر لغوی در فرهنگ ما، پاسیو (Patio) چندین معنا دارد.

مزایای پاسیو

تا به اینجا تلاش کردیم تا برخی از مزایای پاسیو را برای شما بیان کنیم اما در ادامه به برخی دیگر از این مزایا می پردازیم:

خدمات ساختمانی مقیمی با ارائه انواع خدمات ساختمانی از طراحی تا اجرا شما را در این راه همراهی میکند.

 

خروج از نسخه موبایل