نماد سایت خدمات ساختمانی مقیمی|متخصص در تعمیرات و بازسازی ساختمان

انواع محافظ نما و کاربرد آنها

محافظ نما

A closeup shot of orange building seen through a glass window

انواع محافظ نما و کاربرد آنها

پس از اتمام نماکاری ساختمان، باید از پوشش محافظ نما به منظور ایجاد مانعی در مقابل نفوذ آب و رطوبت به لایه های زیرین، استفاده نمود.

این کار سبب می شود تا از ایجاد خسارت های احتمالی در آینده جلوگیری شود و هزینه های مربوط به ترمیم و بازسازی کاهش یابد.

موادی که برای محافظت از نما به کار می روند از ایجاد واکنش شیمیایی که منجر به جذب آلودگی و تخریب سطح می شود، جلوگیری به عمل می آورند. سطحی که با این مواد پوشیده می شود قابل شستشو بوده و به راحتی با آب تمیز خواهد شد.

نمای اکثر ساختمان ها با آجر و سنگ کار شده است و مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی ندارند. آلودگی و گرد و غبار به راحتی بر روی این نماها می نشیند و به مرور زمان با بارش باران به لایه های زیرین نفوذ می کند.

این آلودگی ها علاوه بر این که مقاومت ساختمان را پایین می آورند، باعث کدر شدن نما نیز می شوند. به دلیل اینکه پاک سازی این نماها و ترمیم آن ها وقت گیر و هزینه بردار است، در ساختمان های جدید اصولاً از عایق به منظور حفظ نما در برابر عوامل متغیر محیطی استفاده می شود.

انواع عایق های محافظ نمای ساختمان

در ادامه به بررسی انواع محافظ های نما می‌پردازیم:

رزین محافظ نما

رزین های محافظ نمای ساختمان از جمله موادی هستند که بر پایه سیمان سیلوکسان تولید شده و نفوذناپذیری مصالح را در برابر آب، رطوبت و گرد و غبار افزایش می دهند.

این مواد بعد از این که بر روی سطح قرار گرفتند با استفاده از خاصیت مویینگی به درون لوله های مویین سطح وارد می شوند. رزین های محافظ نما نفوذناپذیری مصالح را تقویت کرده و آن ها را در برابر آلودگی و تخریب ایمن می نمایند.

رزین های محافظ نما را باید بر روی سطوح تمیز و عاری از هر نوع آلودگی اجرا نمود و برای اجرای آن می توان از اسپری یا قلمو استفاده کرد. از ویژگی های رزین محافظ نما می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محافظ نمای پایه آب

محافظ نمای پایه آب یک پلیمر تک جزئی بر پایه آب است که پوششی مقاوم با جلای بسیار بالا بر روی سطوحی نظیر سیمان، گچ، آجر و سنگ های تزئینی ایجاد می کند و آن ها را در برابر آلودگی های جوی مقاوم سازی می نماید. از ویژگی های محافظ نمای پایه آب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محافظ نمای پایه حلال

رزین پایه حلالی یک پلیمر تک جزئی بر پایه حلال است که ظاهری بسیار زیبا به سطوح می بخشد و آن را در برابر گرد و غبار و آلودگی های محیطی مصون می دارد. این محصول به دلیل ایجاد جلای بسیار بالا بر روی سطوح، قابل استفاده در داخل یا خارج از ساختمان می باشد.

محافظ نما پایه حلالی به دلیل مقاومت بالا در برابر نور خورشید خودماندگاری پوشش سطح را افزایش می دهد. از ویژگی های محافظ نمای پایه حلالی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محافظ نمای اپوکسی

لاک اپوکسی یک محافظ نما متشکل از یک پلیمر دوجزئی است که بر پایه رزین اپوکساید و خشک کن می باشد. این ماده محافظ نمای ساختمان را در برابر اشعه رادیواکتیو محافظت کرده و پوششی شفاف و مقاوم بر روی سطوح آجری، سنگی و فلزی ایجاد می کند.

محافظ نمای اپوکسی دارای خواص شیمیایی و مکانیکی بسیار بالا می باشد و سطوح را در برابر آلودگی های جوی محافظت می نماید. از ویژگی های محافظ نمای اپوکسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محافظ نمای پلی یورتان

لاک پلی یورتان یک پلیمر دوجزئی بر پایه خشک کن و رزین پلی یورتان می باشد. این محافظ مقاومت بسیار بالایی در برابر اشعه فرابنفش و رادیواکتیو دارد و پوششی کاملاً شفاف بر روی سطوح ایجاد می کند.

این ماده مقاومت فیزیکی و شیمیایی بسیار بالایی دارد و سطوح را در برابر عوامل محیطی و بارش باران محافظت می نماید.

محافظ پلی یورتان با استفاده از قانون اسمز و انسداد، به لوله های مویین نفوذ کرده و با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی سطوح به آن ها خواص منحصر بفردی می بخشد. از ویژگی های محافظ نمای پلی یورتان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نانو عایق آب‌ گریز

این محافظ نما نوعی محلول حاوی نانوسیلیکون است که بر پایه سیلان-سیلوکسان‌ تولید می شود. غلظت نانوسیلیکون به کار رفته در این محلول پایین می باشد.

نانو عایق نما مناسب ترین جایگزین برای رزین ها محسوب می شود و مانع از نفوذ آب به عمق سطوح شده و با ایجاد قابلیت آبگریزی باعث غلتیدن قطره های آب بر روی سطوح می گردد. از ویژگی های نانو عایق آب‌ گریز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تمام مواردی که در بالا مطرح شد انواع محافظ نماهاییست که شما میتوانید برای ساختمان خود استفاده کنید.  به یاد داشته باشید عوامل زیادی از جمله آب و هوای منطقه، قیمت و ….. بر انتخاب شما اثر گذار است.

خروج از نسخه موبایل